Zavrsni Radovi Beograd

Gletovanje zidova – sve što treba da znate, cena u 2025

Ako razmišljate da okrečite stan ili da renovirate neki prostor, verovatno ste već naišli na termin gletovanje zidova. I onda se pitate – šta je zapravo gletovanje, da li mogu to sam da uradim i koliko bi me to koštalo ako zovem majstora?

Kao neko ko se godinama bavi završnim radovima, mogu vam reći – gletovanje je jedan od najvažnijih koraka ako želite da vam zidovi izgledaju ravno, glatko i da boja lepo “legne”.

U ovom tekstu ću vam objasniti sve što treba da znate pre nego što donesete odluku – da li da se upustite u to sami ili da pozovete majstora.

Šta je gletovanje i zašto je važno?

Gletovanje je postupak nanošenja specijalne mase (gleta) preko zidova kako bi se popunile sitne neravnine, ogrebotine, pukotine i kako bi se površina pripremila za krečenje. Bez dobrog gletovanja, čak i najskuplja farba izgleda loše. Zidovi deluju grubo, senke se nepravilno bacaju i vrlo brzo se pokažu svi nedostaci.

Mnogi misle da je dovoljno samo preći zid bojom, ali prava završna obrada počinje gletovanjem. Na ravnu i lepo obrađenu površinu boja se nanosi lakše, lepše izgleda i duže traje.

Da li mogu sam da gletujem?

U teoriji – da, ali u praksi… to uglavnom ispadne skuplje nego što deluje. Gletovanje zahteva iskustvo, mirnu ruku i znanje o materijalima. Potrebno je znati koliko gleta ide na koju podlogu, kada se nanosi drugi sloj, kako se pravilno brusi, a da se ne ošteti zid.

Ako pogrešite, može doći do stvaranja talasa na zidu, neravnomernog upijanja boje ili čak do pucanja sloja. A da ne pričam o vremenu koje ćete izgubiti i prljavštini koju ćete napraviti ako niste radili ranije.

Zato većina ljudi ipak na kraju pozove majstora – da posao bude urađen brzo, čisto i profesionalno.

Koliko košta gletovanje zidova?

Cena gletovanja zavisi od više faktora: stanja zidova, da li treba skidati staru farbu, koliko slojeva gleta se nanosi, da li je potreban impregnacioni premaz, da li ima vlage ili pukotina… Svaki stan i svaki zid je drugačiji.

Generalno, cena se kreće od 3.5 do 5 evra po kvadratnom metru, ali sve zavisi od konkretne situacije na terenu. Nekad cena može biti i viša, pogotovo ako su zidovi u lošem stanju i treba dosta pripreme.

Zato uvek savetujem da se prvo pogleda prostor, pa da se na licu mesta dogovorimo oko cene i obima radova.

Koliko traje gletovanje?

Za prosečan stan od 60-ak kvadrata, gletovanje traje 2 do 3 dana, u zavisnosti od broja slojeva i uslova rada (npr. da li se prostor koristi ili je prazan). Najčešće se nanose dva sloja gleta, sa finim brušenjem između, kako bi završna površina bila savršeno glatka.

Na šta treba obratiti pažnju?

Kad birate majstora za gletovanje, gledajte da to bude neko sa iskustvom. Nije poenta samo “nabaciti” glet, već uraditi sve pravilno – od pripreme zida, preko nanošenja mase, do brušenja i završne obrade.

Takođe, pravi majstor vam neće samo odraditi posao, već će vas posavetovati – koji materijal je bolji, šta da izbegnete, kako da zaštitite prostor, koliko treba da se suši… Sve to pravi razliku između lošeg i profesionalnog posla.

Zaključak

Gletovanje nije samo “kozmetika” za zidove – to je osnova za sve dalje radove. Ako se uradi kako treba, zidovi će vam biti ravni, glatki i spremni za savršeno krečenje. A ako se preskoči ili uradi loše, sve što kasnije uradite izgledaće slabije i kraće će trajati.

Zato, ako planirate gletovanje, najbolje je da se posavetujete sa stručnjakom pre nego što počnete. Biće vam lakše, brže i – dugoročno – jeftinije.

Ako želite da saznate okvirnu cenu za vaš prostor i dobijete iskren savet iz prve ruke, pozovite me na 0695060693 i dogovorićemo sve detalje.