Zavrsni Radovi Beograd

Postavljanje izolacije od stiropora – cena majstora 2025

Kao majstor koji se godinama bavi završnim radovima, mogu vam iz prve ruke reći – dobra termoizolacija je jedna od najboljih investicija koje možete napraviti za svoj dom.

Najčešći izbor kod nas je izolacija od stiropora, i to s dobrim razlogom. Pristupačan je, funkcionalan i lako se postavlja – ali samo kad znate kako. Ako prvi put razmišljate o ovom poslu, verovatno imate puno pitanja: kako se to radi, koliko košta, šta vam sve treba…

U nastavku ću vam objasniti sve što treba da znate, na jednostavan i razumljiv način, kao da pričamo uživo.

Zašto baš stiropor?

Stiropor je lagan, dobar izolator i ne upija vlagu. Idealno je rešenje za fasade, posebno ako želite da uštedite na grejanju i hlađenju. Kada jednom dobro odradite izolaciju, razliku ćete osetiti već u sledećem računu za struju ili gas.

Priprema podloge – ključ svega

Pre nego što počne bilo kakvo lepljenje, zid mora da bude čist, suv i ravan. Skidaju se sve neravnine, stari slojevi farbe koji otpadaju, a ako ima vlage – prvo se rešava uzrok.

Ovo je bitan deo posla jer od toga zavisi koliko će izolacija trajati i da li će lepo „legnuti“.

Lepljenje stiropora – nije samo „nabaci i gotovo“

Za lepljenje se koristi specijalno lepak za stiropor. Nanosi se po ivicama ploče i u sredini, u tačkama. Ploče se slažu odozdo nagore, jedna uz drugu, bez razmaka.

Svaki red se postavlja pomeren za pola ploče u odnosu na prethodni – to se zove „vezivanje“ i sprečava pojavu pukotina. Kad se stiropor postavi, mora da odstoji bar jedan dan pre nego što se krene dalje.

Mrežica i lepak – zaštita i završna priprema

Na stiropor se nanosi prvi sloj lepka, u koji se utiskuje staklena mrežica. To je sloj koji sprečava pucanje i daje čvrstinu. Kada se osuši, ide drugi sloj lepka preko mrežice, i sve se lepo izravnava.

Ovo je deo koji pravi razliku između fušera i majstora – sve mora da bude ravno, čvrsto i bez talasa.

Završni sloj – fasadna boja ili dekorativni malter

Kad se sve osuši, ide završna obrada. Tu imate razne opcije – akrilni, silikatni, silikonski malteri, ili fasadna boja. Sve zavisi kakav efekat želite, ali i gde se nalazi objekat. Na primer, ako je kuća blizu ulice, bolji izbor je silikonski malter jer bolje odbija prljavštinu.

Cena postavljanja stiropora

E sad, cena može da varira u zavisnosti od više faktora: da li je objekat prizeman ili višespratan, da li je lako dostupan, kakav je zid, koji materijal želite, debljina stiropora i slično.

Grubo gledano, cena materijala i rada za izolaciju stiroporom može da ide od 20 do 35 evra po kvadratu, pa čak i više ako birate kvalitetnije završne slojeve.

Ali ovo su samo okvirne cene. Svaki objekat je priča za sebe, zato je najbolje da me pozovete i objasnite mi šta tačno planirate, kako bih vam mogao reći konkretnu cenu za vaš slučaj.

Da li da zovete majstora ili da radite sami?

Možda mislite da ovo možete da uradite sami i uštedite. Iskreno – ako nikada niste radili izolaciju, savetujem da se ne igrate s tim.

Ako nešto ne nalegne kako treba, voda može da uđe iza stiropora, da se napravi buđ, da fasada popuca…

Onda ćete opet morati da zovete majstora, ali će popravka biti skuplja nego da ste od starta radili kako treba.

Zaključak

Postavljanje izolacije od stiropora je ozbiljan posao, ali kad se odradi kako treba – dugoročno donosi veliku uštedu i čini da vaš dom bude topliji zimi, a prijatniji leti. Cena varira, ali uz dobar plan i majstora koji zna šta radi, dobićete rezultat koji traje godinama.

Ako razmišljate da postavite izolaciju ili vas zanima koliko bi to sve moglo da vas košta, slobodno me pozovite na 0695060693. Rado ću pogledati vaš objekat, dati savet i objasniti sve detalje – jer svaka kuća je drugačija i svaka cena zavisi od konkretne situacije.