Zavrsni Radovi Beograd

Skidanje grafita sa fasada – cena, brzo i efikasno 2025

U današnje vreme grafiti se mogu videti skoro svuda – od podzemnih prolaza do fasada stambenih zgrada, poslovnih objekata, pa čak i porodičnih kuća.

I dok neki grafiti mogu imati umetničku vrednost, većina njih su neželjeni škrabotine koje narušavaju izgled objekta, ostavljaju utisak zapuštenosti i često izazivaju ljutnju vlasnika.

Kao majstor koji se godinama bavi završnim radovima i sanacijom fasada, često dobijam pozive od ljudi koji ne znaju kako da uklone grafit sa svoje fasade, boje se da će oštetiti zid ili da će posle skidanja ostati fleke.

Zato u ovom tekstu želim da objasnim kako se grafiti skidaju, da li je moguće potpuno ih ukloniti, koliko to otprilike košta i zašto je najbolje da se obratite stručnjaku.

Da li je moguće potpuno ukloniti grafit?

U većini slučajeva – jeste. Ali sve zavisi od površine i vrste boje koja je korišćena. Fasade od neupijajućih materijala, kao što su glatke obojene površine, lakše se čiste nego grube i porozne, poput neobrađenog betona, cigle ili silikatne malterisane površine.

Na takvim materijalima boja iz spreja često prodre dublje, pa je potrebno više vremena i truda da bi se grafit u potpunosti uklonio.

Zato se za svaku fasadu koristi poseban pristup. Nekad je dovoljno mehaničko čišćenje i specijalna hemija, dok u drugim slučajevima koristimo profesionalne paročistače, abrazivna sredstva ili kombinaciju više metoda.

Kako ide proces skidanja grafita?

Prvi korak je da se utvrdi o kakvoj se fasadi radi i koliko je grafit “uhvatio” podlogu. Ako imate glatku, sveže bojenu fasadu, proces je lakši – nanese se sredstvo za skidanje grafita, ostavi da deluje nekoliko minuta i pažljivo se ispere pod pritiskom ili parom.

Kod starijih i poroznih fasada, nekad moramo najpre isprobati na manjoj površini kako bi se videlo da li će skidanje ostaviti tragove. Ako ostane senka, to može značiti da će fasada morati i da se doteruje bojenjem posle čišćenja, da bi izgledala ujednačeno.

U svakom slučaju, najvažnije je da se ne eksperimentiše na svoju ruku.

Skidanje grafita sa neadekvatnim sredstvima može napraviti veću štetu nego korist – može se skinuti boja sa fasade, mogu ostati ogoljeni zidovi, pa čak i hemijski tragovi koji posle menjaju nijansu površine.

Koliko košta skidanje grafita sa fasade?

Cena zavisi od mnogo faktora – veličine grafita, vrste fasade, pristupačnosti mesta, kao i od toga da li je potrebno dodatno farbanje nakon skidanja.

Za manju površinu (npr. grafit veličine 1-2 kvadrata na glatkoj fasadi), cena može biti od 6.000 do 10.000 dinara, dok za veće grafite ili teže dostupne fasade (recimo na višim spratovima, oko prozora i sl.), cena ide i preko 15.000 dinara, a nekad i više ako je potrebno dodatno farbanje ili zaštita fasade.

Naravno, sve zavisi od konkretne situacije, i zato je najbolji način da se precizna cena dobije nakon što majstor izađe na teren ili na osnovu fotografija koje nam pošaljete.

Da li se fasada može zaštititi od budućih grafita?

Može. Postoje specijalni premazi koji se nanose na fasadu i stvaraju zaštitni sloj koji onemogućava boji iz spreja da prodre duboko.

Zahvaljujući tim premazima, ako neko ponovo nacrta grafit, on se može ukloniti mnogo lakše, bez oštećenja fasade. Ovo je odlična investicija, naročito za objekte u gradskim zonama gde su ovakvi problemi česti.

Ako imate problem sa grafitima na fasadi i želite da ih uklonite bez rizika da oštetite zid, slobodno nas pozovite. Dobićete stručnu procenu i savet kako da rešite problem na najefikasniji način.

Pozovite 0695060693 i saznaćete tačnu cenu i najbolji način da vaša fasada ponovo izgleda kao nova.

Tu smo da pomognemo!