Zavrsni Radovi Beograd

Čišćenje pikovane fasade – cena u 2025, kako očistiti?

Kao majstor sa višegodišnjim iskustvom u završnim radovima, mogu da vam kažem jedno – pikovana fasada jeste lepa i dekorativna, ali sa sobom nosi i određene izazove kada je u pitanju održavanje.

Vremenom, pod uticajem padavina, prašine, izduvnih gasova i drugih spoljnih uticaja, pikovana površina počinje da gubi svoj prvobitni izgled. Često se javljaju tamne mrlje, buđ, alge i druge nečistoće koje se ne mogu očistiti običnim pranjem crevom ili metlom.

Zato je stručno čišćenje pikovane fasade važno, kako bi se produžio vek same fasade, sačuvala estetska vrednost objekta i sprečilo dublje propadanje materijala.

Šta podrazumeva čišćenje pikovane fasade?

Čišćenje ovakve fasade nije jednostavno – zbog specifične teksture i grubine površine, prljavština se uvlači duboko u poroznu strukturu. Ako se koristi pogrešna tehnika ili prejak pritisak, može doći do oštećenja, perutanja površine ili još gore – skidanja slojeva. Zato se ovaj posao ne prepušta bilo kome.

U praksi, najčešće koristimo pranje fasade pod kontrolisanim pritiskom, uz specijalna sredstva koja su prilagođena pikovanim površinama. Ta sredstva nisu agresivna, ali su dovoljno efikasna da razbiju višegodišnju prljavštinu, alge i tragove buđi.

Nakon tretmana, fasada se ispira vodom, a po potrebi nanosi se i zaštitni premaz koji produžava njen sjaj i čistoću.

Kada je pravo vreme za čišćenje?

Najbolje vreme za čišćenje pikovane fasade je proleće ili rana jesen, kada nema prevelikih temperaturnih oscilacija, snega ili jakog sunca.

Takođe, važno je da u naredna 2–3 dana ne pada kiša, kako bi zaštitni sloj, ako se nanosi, imao vremena da se lepo osuši i upije.

Koliko košta čišćenje pikovane fasade?

Cena zavisi od više faktora – površine fasade, nivoa zaprljanosti, pristupačnosti objekta (da li je potreban skela, visinska oprema ili se može raditi sa zemlje), kao i od dodatnih zahvata (npr. nanošenje zaštitnog sloja nakon čišćenja).

Ali da biste imali okvirnu predstavu, cena se najčešće kreće od 4 do 7 evra po kvadratu, ali to je samo okvirna cena. Na primer, fasada koja nije čišćena desetak godina i ima tragove buđi i algi, zahteva više vremena i sredstva, pa će cena ići ka višem rangu. Sa druge strane, manji objekti koji su održavani redovno mogu da prođu i jeftinije.

Zato je najbolji način da saznate pravu cenu – da me pozovete, kako bismo zajedno procenili stanje vaše fasade. Dolazak na procenu i savetovanje je potpuno besplatan, a nakon toga možete odlučiti sami da li želite da nastavite.

Da li mogu sam da očistim fasadu?

U teoriji – možete. U praksi – vrlo često se desi da ljudi naprave više štete nego koristi. Korišćenje prejakog pritiska može da ošteti sloj fasade, a nepravilno izabrano sredstvo može ostaviti fleke ili promeniti boju.

Osim toga, ako se radi o višespratnom objektu, to može biti i opasno. Iz mog iskustva, najbolje je da ovaj posao poverite nekome ko zna tačno šta radi i ima odgovarajuću opremu.

Zaključak

Pikovana fasada može izgledati kao nova i nakon deset godina – ali samo ako se pravilno održava. Redovno čišćenje nije samo estetski potez, već i način da sačuvate vrednost vaše kuće ili zgrade. Ako vam je važno da vaša fasada ponovo zablista, da se skine godinama taložena prljavština, alge i fleke – pravo rešenje je stručno čišćenje.

Cena može varirati, sve zavisi od konkretne situacije, ali u svakom slučaju – najbolje je da pozovete i dobijete tačnu informaciju iz prve ruke.

Pozovite 0695060693 i saznajte tačno koliko bi koštalo čišćenje vaše fasade. Bez obaveze, besplatna procena i savet – a vi odlučujete kad i kako dalje.