Zavrsni Radovi Beograd

Gletovanje neravnih zidova – sve što treba da znate, cena

Kada zidovi u stanu ili kući nisu ravni, često deluju zapušteno i neuredno. Bilo da ste se tek uselili u novi prostor ili želite da osvežite postojeći enterijer, gletovanje je ključni korak ka postizanju glatkih i estetski privlačnih zidova.

Mnogi misle da je dovoljno samo okrečiti zid da bi izgledao lepo, ali ako je površina neravna, boja ne može sakriti sve nesavršenosti. Zato je gletovanje neophodno ako želite besprekorno glatke zidove.

Šta je gletovanje i zašto je neophodno?

Gletovanje je postupak nanošenja tankog sloja glet mase na zid kako bi se izravnale sve neravnine, pukotine i oštećenja. To je završni deo obrade zidova pre krečenja, a njegov glavni cilj je da stvori savršeno glatku podlogu. Bez kvalitetnog gletovanja, boja se ne može ravnomerno rasporediti i svaki nedostatak na zidu biće jasno vidljiv.

Pored estetskog faktora, gletovanje takođe poboljšava trajnost zidova i sprečava nastanak dodatnih oštećenja, jer pravilno nanet sloj glet mase može znatno produžiti vek trajanja zidne površine.

Kako izgleda proces gletovanja?

Gletovanje se sastoji od nekoliko ključnih koraka koji osiguravaju da zid bude savršeno gladak i spreman za dalje obrade.

Prvi korak je priprema zida. Pre nego što se krene sa gletovanjem, zid se mora dobro očistiti od prašine, masnoće i stare boje koja se ljušti.

Ako postoje veće rupe ili pukotine, potrebno ih je prvo popuniti odgovarajućim materijalom, poput mase za fugovanje ili maltera. Nakon toga, nanosi se prajmer (osnovni premaz) koji omogućava bolje prijanjanje glet mase.

Zatim se nanosi prvi sloj gleta. Ovaj sloj služi za grubo izravnavanje zidova i popunjavanje svih udubljenja. Kada se osuši, sledi brušenje specijalnom brusnom mrežicom kako bi se uklonile eventualne neravnine.

Drugi sloj gleta je fini sloj, koji dodatno izravnava površinu i daje zidu glatkoću. Kada se i ovaj sloj osuši, vrši se još jedno brušenje kako bi se dobila potpuno ravna i glatka podloga.

Poslednji korak je nanošenje boje. Kada je glet potpuno suv i prebrusen, zid je spreman za krečenje, što daje konačni izgled prostoriji.

Koliko traje gletovanje neravnih zidova?

Vreme potrebno za gletovanje zavisi od veličine prostorije i stanja zidova.

Manje prostorije se mogu izravnati za jedan do dva dana, dok veće prostorije ili zidovi sa velikim oštećenjima zahtevaju više vremena. Pored toga, neophodno je sačekati da se svaki sloj gleta dobro osuši pre nego što se nanese sledeći, što dodatno produžava proces.

Koliko košta gletovanje neravnih zidova?

Cena gletovanja zavisi od više faktora – veličine zidne površine, stepena neravnina, kvaliteta materijala i složenosti posla. Da biste dobili preciznu cenu za vaš prostor, najbolje je konsultovati stručnog majstora koji će proceniti stanje zidova i dati tačnu ponudu.

Ako želite da vaši zidovi budu savršeno glatki i spremni za krečenje, pozovite na 0695060693 i saznajte koliko bi koštalo gletovanje vaših zidova!