Pozovite majstora na 069 506 0693
Kao majstor sa više od dvadeset godina iskustva u završnim građevinskim radovima, često dobijam pozive od ljudi koji su zabrinuti zbog pukotina koje su se pojavile na njihovoj fasadi. Mnogi se pitaju da li su te pukotine opasne, da li se mogu same sanirati ili ipak treba angažovati majstora.
U ovom tekstu ću vam, jednostavno i bez stručnih komplikacija, objasniti sve što treba da znate o popravci pukotina na fasadi.
Zašto se javljaju pukotine na fasadi?
Pukotine se najčešće javljaju zbog pomeranja temelja, loše urađenih radova, vremenskih uslova (kiša, sunce, mraz) ili starenja materijala.
Nekad su u pitanju samo površinske pukotine koje ne ugrožavaju stabilnost objekta, ali nekada mogu biti znak ozbiljnijih problema. Ako primetite da se pukotina širi ili ponovo pojavljuje nakon ranije popravke, to je znak da treba reagovati.
Da li pukotine mogu da se saniraju samostalno?
Mnogi pokušavaju sami da zakrpe pukotine, što je u redu ako je reč o manjoj, površinskoj mrežici i ako imate malo iskustva sa građevinskim materijalima.
Međutim, ako ne pripremite zid kako treba, ne odaberete odgovarajući materijal ili ne znate kako da tretirate podlogu, velika je verovatnoća da će se problem vrlo brzo vratiti – čak i gore nego pre.
Zato u većini slučajeva savetujem da ipak pozovete iskusnog majstora.
Kako izgleda profesionalna sanacija pukotina?
Kada dođem na teren, prvo pogledam o kakvoj se pukotini radi – da li je aktivna (širi se) ili pasivna (mirna). Zatim procenjujem dubinu, dužinu i mesto na kojem se nalazi.
Sledeći korak je priprema: čisti se pukotina, širi se koliko je potrebno da se u nju može ugraditi masa, a zatim se puni specijalnim reparaturnim materijalima. Koristimo mase koje su fleksibilne i otporne na spoljne uticaje, kako bi sanacija trajala dugi niz godina.
Ako je potrebno, postavlja se i armirajuća mrežica, pa se nakon toga nanosi novi sloj maltera i završne dekorativne obrade da bi fasada izgledala kao nova. Na kraju, niko ne može ni da primeti da je tu ikada bila pukotina.
Koliko košta popravka pukotina na fasadi?
Ovo je najčešće pitanje koje mi postavljaju. Iskreno – cena sanacije može značajno da varira. Sve zavisi od više faktora: koliko je pukotina velika, na kom je mestu, da li je potrebno raditi sa skele, kakav je pristup objektu, da li je potrebna završna dekorativna obrada i još mnogo toga.
Da biste imali neki okvir, recimo da sanacija jedne prosečne pukotine može da se kreće od 50 evra pa naviše po metru dužnom, u zavisnosti od složenosti posla.
Ako se radi o višem objektu i većem zahvatu, cene mogu biti od 300 evra pa i više, ali naglašavam – sve zavisi od konkretne situacije. Zato je uvek najbolje da me pozovete, da se dogovorimo za dolazak i procenu na licu mesta.
Ne čekajte da pukotine postanu veći problem
Pukotine na fasadi nisu samo estetski problem. Voda kroz njih može da prodre u zidove, izazove vlagu, oštećenja u enterijeru i dodatne troškove. Pravovremenom intervencijom štedite novac i produžavate vek trajanja vaše fasade.
Ako ste primetili pukotine na svom objektu i ne znate šta da radite – pozovite odmah. Ja ću doći, pogledati situaciju, objasniti vam sve korak po korak i dati realnu procenu.
Pozovite na 0695060693 i saznajte koliko bi popravka koštala baš u vašem slučaju. Prvi korak je poziv – sve ostalo je moj posao.